Velikonoce pro děti

PŘEJEME VÁM KRÁSNÉ VELIKONOČNÍ SVÁTKY V KRUHU RODINNÉM!

Užijte si je ve zdraví a přijměte od nás pár námětů pro tvoření a činnosti s dětmi

Pašijový týden:

Modré pondělí     - ve všech chalupách se uklízí a gruntuje

Žluté úterý         -  kdo ještě nestihl, pořád gruntuje

Škaredá středa   -  nikdo se na nikoho nemračí nebo mu to zůstane po celý rok

Zelený čtvrtek    - připravuje se jídlo ze zelené zeleniny a bylin, zvony letí do Říma

Velký pátek        - nesmí se prát prádlo, cokoliv si půjčovat, pracovat na zahradě, poli. Země vydává své
                           poklady, kopejte tam, kde roste kapradí

Bílá sobota         - nesmí se zakládat oheň, zvony se vrací z Říma

Velikonoční neděle, Boží hod velikonoční – končí půst, světí se pokrmy. Nemělo by se zametat, mýt nádobí, stlát, šít nebo čistit boty…

PEČENÍ VELIKONOČNÍCH JIDÁŠŮ

Recept:  50 dkg hladké mouky, 5 dkg másla, 4 dkg mletého cukru, 2 žloutky, ¼ litru mléka, špetka soli, 1 kostka droždí

Do rozpuštěného másla vlijeme vlažné mléko, přidáme vše ostatní, kromě 2 hrstí mouky, necháme vykynout . Přidáme zbytek mouky, vypracujeme těsto. Tvoříme válečky a z nich různé tvary – skvělá zábava a činnost pro děti. Na plechu necháme ještě chvíli kynout, potřeme vejcem, můžeme posypat hrubým krystalem, po upečení se mohou potírat medem.

Zdobení velikonočních kraslic

Můžeme použít to, co všichni máme doma – mletou kávu, rýži, koření. Stačí pouze potřít vejce lepidlem – nejlépe Herkulesem a vajíčko ve vybrané směsi vyválet. Krásně voní!

Využití tatínkovy pěny na holeníve vrstvě asi 2 cm nastříkáme pěnu na tácek. Nakapeme různé barvy, tuše, co máme doma a špejlí promícháme. Vajíčko v pěně vyválíme, necháme asi 10 minut odpočinout a opatrně ubrouskem či kapesníkem otřeme.

Slovní řetězec pro děti rodiče

,,Byla jedna slepička, co hledala zrníčka. Na zahrádce místo zrní našla…semínko, žížalu, klacík, kamínek, kytičku……“ -  každý člen rodiny vždy přidá jedno slovo, ovšem musí vyjmenovat i ta předešlá… Děti si tak cvičí paměť, pozornost, soustředění. A je to navíc legrace, fantazii se meze nekladou!

Pohyb pro celou rodinu – HLEDÁNÍ VELIKONOČNÍHO ZAJÍČKA

Schovejte pro děti kdekoliv na zahradě figurku čokoládového zajíčka a nechte je hledat! Děti mohou schovat na oplátku dobrotu pro rodiče.

Velikonoční hádanky:

Kvokám, kvokám na dvoře, vajíčka jsou v komoře..     / slepička /

Kulatý dům bez dveří, bílý jako pápěří.

Klepneš na něj maličko,, hned vyběhne sluníčko..      / vajíčko /

Nebýt mého kokrhání, nebylo by rána ani..                / kohoutek /

,,Panímámo zlatičká, darujte nám vajíčka.

Nedáte – li vajíčka, uteče vám slepička do horního rybníčka.

A rybníčka do louže, kdo jí odtud pomůže?“

,,Ben, ben, ben, všechny blechy ven!

A vajíčka do košíčka Toníčkovi / Lukáškovi, Honzíkovi…/ sem!“

Vydáno: 6.4.2020 6:51 |
Autor: Admin